Webster Middle School Home Page
« July 2017 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

 

Print

WEBSTER MIDDLE SCHOOL
Every Classroom. Every Student. Every Day.

75 Poland Street  Webster MA, 01570

 Phone: 508-943-1922    Fax: 508-949-2648

School Hours   7:15 – 2:10

Webster Middle School Staff
Administration Location Extension Email
Jennifer Lundwall, Principal Main Office Ext. 1103
Anthony Kaczynski, Assistant Principal Main Office Ext. 1105
Christina Radlo, Administrative Assistant Main Office Ext. 1100
Stacey Tucker, School Year Administrative Assisstant Main Office Ext. 1101
       
Student Services      
Korinna Olson, Guidance Counselor A-14 Ext. 1110
Lindsey Kachadorian, Adjustment Counselor A-12 Ext. 1108
Rachel Leabman-Colo, Adjustment Counselor A-15 Ext. 1111
Stacey Canfield, Social Worker A-13 Ext. 1109
Pat LaPete , Nurse Nurse's Office Ext. 1106
Grade 5      
Laura Anacone 3-2 Ext. 2302
Jessica Roche 3-10 Ext. 2310
Hilary Sturgis 3-4 Ext. 2304
Patty Cormier 3-5 Ext. 2305
Bridget Foster 3-7 Ext. 2307
Lisa Wilmot 3-8 Ext. 2308
       
Grade 6      
Matt Aronian 6-10 Ext. 2610
Monica Brennan 6-5 Ext. 2605
Andrea Fitton 6-11 Ext. 2611
Lynn Gingras     6-9 Ext. 2609
Taryne Meade 6-7 Ext. 2607
Linda Millet 6-8 Ext. 2608
       
Green Team (Grade 7)      
Dan Bengston (ELA) 5-9 Ext. 2509
Russ Holden (Science) 5-3 Ext. 2503
Steven Menard (Social Studies) 5-7 Ext. 2507
Patrick O'Connor (Math) 5-4 Ext. 2504
       
Mint Team (Grades 7-8)      
Jeff Allen (Social Studies) 6-2 Ext. 2602
Sam Betty (Math) 5-2 Ext. 2502
Jon Dyson (ELA) 6-4 Ext. 2604
Julie O'Connor (Science) 5-5 Ext. 2505
       
White Green Team (Grades 8)      
Laurie Foley (Science) 6-3 Ext. 2603
Dan Kelly (ELA) 6-9 Ext. 2609
Rob Sharma (Social Studies) 6-7 Ext. 2607
Jon Way (Math) 6-5 Ext. 2605
       
Unified Arts      
Bari Baggett, Instrumental Music S-4 Ext. 2704
Penny Barrell, Physical Education & Wellness Gym G-1 Ext. 1121
Megan Lazaroski, Physical Education & Wellness 4-10 Ext. 2410
Elias Nasis, Instructional Technology S-8 Ext. 2708
Denise Portrais, Art Education S-3 Ext. 2703
Glen Wright, General Music S-1 Ext. 2701
Kate Berti, Engineering & Forensics S-7 Ext. 2707
Amy Mehlmann, Librarian & Media Specialist M-1 Ext. 1124
Deborah Deauseault, Design & Engineering 4-1 Ext. 2401
Brandon Stand, Physical Education & Wellness 6-10 Ext. 2610
       
Instructional Specialists      
Jessica Roche, Grade 5 3-12 Ext. 2312
Donna Conover, Grade 6 4-12 Ext. 2412
Sarah Reardon, Grade 7  5-13 Ext. 2513
Marijean Acari, Grade 8 6-13 Ext. 2613
       
Learning Support Services      
Anne Brown, Reading Support Services 5-1 Ext. 2501
Teresa Gendron, Speech Pathologist 6-12 Ext 2612
Susan Rivelli, PT Services 3-1 Ext. 2301
Melinda Doherty, ELL Teacher 6-11 Ext. 2611
Kelly O'Connor, Life Skills Lead Teacher 5-8 Ext. 2508
Courtney Tebo, ABA Lead Classroom Teacher 5-4 Ext. 2504
Joane Vierck, Academic Intervention Specialist M-4 Ext. 2715
Buffie Pepka, Academic Intervention Specialist M-4 Ext. 2715
       
Star Program      
Sue Plasse, Lead Teacher 3-9 Ext. 2309
George Newton, Lead Teacher 3-11 Ext. 2311
       
Custodial Staff      
Dave Annese, Head Custodian IDF A-C Ext. 1001
Steve Camerano, Custodian IDF A-C Ext. 1101
Nicholas Fitton, Custodian IDF A-C Ext. 1101
       

 
 
Disclaimer | Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   In Japanese  In Korean  En français  Auf Deutsch  In italiano   No português  En español  In Russian  
Site powered by SchoolFusion.com © 2017 - Educational website content management